Azokat a nehéz érzéseket, amiket nem tudunk elengedni, a testünk lelki méreganyagként eltárolja.
Harag, félelem, aggódás, idegeskedés, agyalás, túlhajszoltság, szorongás, szomorúság, megbántottság, megfelelési kényszer, szégyenérzet, bűntudat, függőségek, magány…
Mind megküzdünk ezekkel az érzésekkel nap mint nap, ráadásul egyre és egyre több inger vesz minket körül, és mi meg csak gyűjtjük és gyűjtjük mindezt.
Minden belső szervünk idegszálakkal kapcsolódik az agyhoz tehát, így amikor idegrendszerünk túlhajszolttá válik valamilyen trauma, krízis vagy a napi stressz miatt, az kihatással van az egész testünkre,belső szerveinkre, szervezetünkre és ez szintén visszahat az érzelmi állapotunkra.
Az érzelmi túlterheltség, feszültség, stressz érzelmi és fizikai tünetekben megnyilvánulnak:
- rossz emésztés, felszívódási problémák
- állandó fáradékonyság, alvászavar
- pattanásos, zsíros bőr, ekcéma
- pánikrohamok, szorongás
- ingerlékenység, hangulatingadozás
- emésztési zavarok, puffadás
- gyakori testsúlyingadozás, elhízás
- visszatérő gyulladások, allergia
- túlsúly, narancsbőr
- ízületi fájdalom, ízületi merevség
- rendszeres fejfájás, migrén
- egészségtelen haj és körmök
- menstruációs zavarok
A tudatalattink világa
Egészen születésünktől kezdve történnek velünk olyan események, amelyek traumaként, érzelmek, érzelmi blokkol formájában tárolódnak a tudatalattiban és akaratlanul negatív hatással vannak ránk, érzéseinkre, gondolatainkra, cselekedetünkre, és az egész személyiségünket képesek megalapozni.
A mindennapjainkat 95 sőt akár 99 %-ban ezek a tudatalattiban található programok alakítják. A tudatalatti tele van belénk nevelt, ékelődött hiedelmekkel, rögeszmékkel, emlékekkel, érzelmekkel, képekkel. A tudatalatti nem jó vagy rossz, csak egy érzelmi elraktározó egység. Ahhoz, hogy fejlődni tudjunk a saját mélységeink sötét és világos oldalát testi és lelki szempontból a tudatba kell emelnünk.
Vannak olyan technikák, terápiák, amikkel ezeket a tudatalattiban tárolt érzelmeket vagyunk képesek felhozni. Ilyen többek között egy érzelmi stressz oldás, vezetett meditációk, légzőgyakorlatok és a böjt.
A böjt érzelmi hatásai
A böjtről a legtöbb embernek az éhezés jut eszébe vagy a katolikus vallás. Én gyerekoromban böjtöltem először tudatosan. Csendböjtöt tartottam. A böjt megvonást jelent, egy tudatos választást, önmagunkba nézést, elengedést.
Nagyon tetszett a hatása és több böjtöt is kipróbáltam. Majd amikor pszichológus lettem elkezdtem alaposabban utána járni a böjt testi-lelki hatásairól. Megdöbbentem, mennyi mindenre jó a böjt és elhatároztam, hogy a munkámban is alkalmazni fogom. Elvégeztem egy böjt tábor vezető képzést, és évek óta tartok már böjt táborokat. A mai napig tanulok a böjtről, a táplálkozásról, az elengedés könnyítéséről.
Évek óta jógázom, és a pszichológia technikák mellett alternatív technikákkal segítem a klienseket az elengedésben.
Egy böjt táborban minden elengedés segítő technika együttesen támogatja a másikat. A böjt, a jóga, a légzés, a meditáció, a természet, a hold és a közösség támogató ereje. A böjtnek számos pozitív egészségügyi hatása van, azonban nem csupán fizikálisan hat a szervezetre, hanem az érzelmi állapotunkra is erőteljes hatással van. A böjt kizökkent minket a megszokottból, kiránt a mókuskerékből. Határfeszegetés, ösztönös énünk meghaladása, lelki méregtelenítés, befelé figyelés, belső átalakítási folyamat, mély önismeret, mélyebb erőforrások után kutatás, amely által új lelki szellemi élményeink lesznek, elindul az elakadt energiaáramlás és rejtett képességeink is felszínre törnek. A böjt segít felszabadítani a tudatalattiban tárolt érzelmeinket, tudatossá teszi azokat. Ezek után sokkal könnyebb velük dolgozni. Feljönnek az elfojtott érzelmek, a gyerekkori dolgok, a fájdalmak, az aktuális problémák. Az érzelmi felszabadulás pedig segíti a testünk gyógyulását is.
A böjthöz tartozik a tudatosság, a tudatos döntés, a felelősség, a bizalom, az önismeret, az önkontroll, a ragaszkodások és a félelmek elengedése. A böjtölés kedvező hatással van a szellemi tevékenységekre is. Nem véletlen, hogy minden vallás ismeri a böjt gyakorlatát. A böjt közelebb visz Önmagunkhoz és Istenhez.
A böjtölés jelentősen megnöveli a nyugalmat mivel a teljes energia felhasználás kb. 30 százalékát megtakarítja, mert ez az energia, amely az emésztéshez szükséges. Míg a testtől megvonjuk az élelmiszert, a lelket tápláljuk. Ha nincs a szervezet az emésztéssel leterhelve, energia szabadul fel. Ezáltal felerősödik a figyelem befelé.
Megszabadulunk nagyon sok idegeskedéstől és szorongásoktól, pihenteti az idegrendszert, így tisztán, józanul, érzelmi torzításoktól mentesen leszünk képesek gondolkodni, reálisan tudunk szembenézni a problémáinkkal és segíthet abban, hogy új irányt vegyen az életünk. A böjt mindemellett növeli az önbizalmat, erőt ad. Segít az elengedésben, a megbocsátásban, a félelmeink leküzdésében. Nő a koncentrálóképesség és a felfogóképesség, javul a memória.
Sokan félnek böjtölni, főleg az éhezés miatt. Az éhezés valóban egy nagyon kellemetlen érzés, de a böjt több mint koplalás. Sokkal inkább egy lelkigyakorlat, amely ajtót nyit a testiségen túlra a lelkiség, az érzelmek, a tudat eddig még fel nem fedezett területei felé. A böjtnek sok célja lehet, de az eredmény mindig több mint amit kitűztünk. Sok örömet tud okozni mind aktuálisan mind hosszú távon. A táborban a böjt kúra ideje alatt a saját elhatározásunk alapján szilárd táplálékot nem veszünk magunkhoz, csupán folyadékot pl. vizet, gyógyteákat és böjti levest iszunk.
A böjt testi hatásai
Egy léböjtre fel kell készülni, testileg és lelkileg egyaránt. Ebben is segítek.
A böjt ősidők óta elismert és gyakorolt gyógymód, Aszklépiosz és Hippokratész szerint az élet meghosszabbítására is alkalmas. Számos vallás ezért építette be a gyakorlatába. Aki odafigyel a teljes egészségére, az hozzájárul élete meghosszabbításához. Az alváshoz tartozik az ébrenlét, a belégzéshez a kilégzés, és az étkezéshez a böjt. Akik már böjtöltek, tudják, hogy a böjt az egész szervezetre hatással van. Testi szinten a léböjtkúra salaktalanító hatásának köszönhetően az anyagcsere folyamatok javulnak, tehermentesedik a szív és a keringés, erősödik az immunrendszer, a túlsúly csökken, a bőr feszesebb és tisztább lesz, a haj fényesebb, a szem csillogóbb. Lelki hatása, hogy tudatosabbá, felelősségteljesebbé és magabiztosabbá tesz.
Viszont nem böjtölhet bárki. Tilos a következők esetében: Terhesség, szoptatás, pszichés kezelés alatt, TBC, rosszindulatú daganat, bulimia, anorexia, májzsugor, gyomor és nyombélfekély, súlyos toxikus májbetegség, vese elégtelenség, I-es típusú cukorbetegség, pajzsmirigy problémák, súlyosabb szívritmus zavarok, szívelégtelenség esetében, 16 éves kor alatt, műtét előtt és utána pár héttel.
Miért is hatékony kiegészítés böjthöz a jóga?
Jógázás közben testünk hőt termel, majd izzadással elkezdi hűteni magát. Az izzadás aktivizálja a nyirokrendszert így megszabadulhatunk a káros anyagoktól, de nem terheli annyira a tested mintha pl. futással egészítenéd ki a böjt időszakát. De nem csak az izzadás segíti a méregtelenítést. A gyakorlatok nagy része nyomással stimulálja belső szerveinket, amiknek ezáltal javul a vérellátása, jobban tudnak működni, így a méregtelenítésből is jobban ki tudják venni a részüket. Az ilyen jellegű mozgással a belső szervek közötti zsigeri zsírszövetet is jelentősen csökkenteni tudjuk, ami azért lényeges, mert ezekben a szövetekben is lerakódnak a méreganyagok. Ezeken kívül a gyakorlatok és a légzés jó hatással van az emésztésre is.
Mindezek mellett nem feledkezhetünk meg a jóga stresszoldó hatásáról sem. Hiszen ahhoz, hogy a szervezetet működni tudjon szüksége van a nyugalomra, pihenésre. Ha stresszelsz nem működnek a szervezeted öngyógyító folyamatai. Ebben is segítségedre lehet a jóga.
A testi tisztulást elősegítő kíméletes, de aktív és hatékony mozgással, relaxációval, koncentrációs és meditációs gyakorlatokkal találkozhatsz a jógafoglalkozásokon. A légző- és mozgásos gyakorlatok a fizikai tisztuláson túl az elme terének tisztulását is hordozzák, az érzelmi tisztítást, amely fontos ahhoz, hogy önmagadat megértsd és a megfelelő dönteni kész, határozott életvezetés irányába tereld.
Összefoglalva
A böjtölés egy önkéntes, tudatos választás azzal a céllal, hogy jobban legyünk lelkileg és testileg. A felelősség mindig a miénk, de mivel böjt alatt nagyon sok érzelmi dolog történik bennünk, így könnyebb, ha egy olyan szakember felügyeletében böjtölünk, aki a testi és a lelki dolgokban is jártas.
A csoportos böjtnek számos pozitív hatása van, hiszen a támogatottság, a szeretet jó hatással van a lelkünkre, erősíti bennünk az összetartozás érzetét, és egy jó társaságban könnyebb is a böjtölni.
Böjtölj Te is velünk!
Jelentkezni itt tudsz: