Biztosan már te is megfigyelted, hogy vannak, akik szép csendben élik az életüket, viszonylag tartózkodnak mindenféle extrémitástól és így is elégedettek, míg akadnak, akik szinte hajszolják az élményeket és egyre hajmeresztőbb kalandoktól sem riadnak vissza.

Az emberek egy részének sokkal több ingerre van szüksége, hogy jól érezze magát vagy megfelelően teljesítsen egy szituációban. Jellemzően ezek az emberek az élet minden területén szeretik a kihívásokat és a kalandokat. Ők a szenzoros élménykereső egyének, akik Zuckerman meglátása szerint keresik a változatos és újszerű intenzív élményeket, még akár fizikai, szociális, jogi vagy pénzügyi kockázatok dacára is.

A fokozott ingerkeresés a személyiség része

A legújabb kutatások szerint ez az állandó élménykeresés egy öröklődő személyiségjegy, amelyért a dopamin rendszer felelős. Ez a jellemvonás az idegrendszeri alkattól független, tehát szuperérzékenyek és nem szuperérzékenyek körében is megtalálható.

Az élménykereső személyiségjegy 4 szinten árnyalódik, amelyek együttesen adják a Szenzoros Élménykeresési Skálát, amely segítségével behatárolható, hogy az adott egyén mennyire ingerkereső vagy éppen elkerülő.

A skála 4 tényezője az alábbiak:

  • Izgalom – és kalandkeresés

    A skála ezen részén mért magas eredmények azt mutatják, hogy az egyén keresi a kihívásokat és a kockázatos szituációkat, míg az alacsony eredmények ezek elkerülését jelzi, az egyénnek szüksége van a saját, nyugodt, feltöltődésre szolgáló kuckójára.

  • Élménykeresés

    Magas értékek: az egyén erőteljes vágyát jelzi a kiemelkedő és intenzív élmények megélésére, mint pl. egy új gasztronómiai élmény.
    Alacsony érték: az egyénnél elsősorban nem az élmény az elsődleges motiváció, inkább szükségből végzik el a tevékenységeket

  • Gátolatlanság

    Közösséggel szembeni gátlásosságot vagy gátlástalanságot mutatja meg.
    Magas érték: Normaszegő viselkedésre és impulzivitásra utal
    Alacsony érték: szabályszegés kerülése

  • Unalomtűrés

    Magas érték: nem tolerálják az unalmat, így a rutinszerű helyzetek a legnagyobb ellenségeik az ingerkeresőknek
    Alacsony érték: a megszokott, jól kialakult, állandó helyzetekben érzik jól magukat

Az unalom a legnagyobb ellenség

Összességében a szenzoros élménykeresőkről elmondható, hogy keresik és igénylik a változást, és a kihívást jelentő élethelyzeteket, ám ez nem mindig csak extrémitásban jelenhet meg. Sokaknak közülük pusztán folyamatos változatosságra és új ingerekre, új élményekre van szükségük. Legnagyobb ellenségük az unalom, így nem célszerű beleragadniuk a mókuskerékbe vagy olyan munkát vállalniuk, amely a monotonitáson alapszik. Mivel mindig új ingerek érik őket és viszonylag hirtelen kell teljesen új szituációkat megoldaniuk a gondolkodásuk rugalmas, így nagyobb sikerrel oldanak meg olyan hétköznapi élethelyzeteket, amelyek másoknak problémát okoznának.

A féktelenség egyenes út a függőségekhez

Azonban pont a féktelensége miatt árnyoldalai is vannak ennek a személyiségjegynek. Magára az élménykeresésre is ráfügghet, mindig többet és többet akarva, így akár eljuthat oda is, hogy a pillanatnyi extázis után rövid idővel újra unalmasnak érezheti az életét, így belekerülve egy ördögi körbe, de az érintettek hajlamosabbak lehetnek további függőségekre is, mint pl. drog, alkohol, dohányzás stb., amelynek nem árt, ha tudatában vannak és odafigyelnek rá.

Az alábbi Teszt kitöltésével megtudhatod, hogy Szuperérzékenyként ingerkereső vagy ingerkerülő típus vagy-e! 

Szuperérzékenység Típusai Teszt