Intimitás. Egy szó, amelyre a neten milliók keresnek. Egy érzés, amire mindenki vágyik. Egy eszköz, mely már hiánycikk a kapcsolatokban. Egy döntés, amelyben annyi tényező gátol…

Pszichológusként egyre többen fordulnak hozzám az intimitás témakörében, viszont megoszlanak az emberek a tekintetben, hogy milyen aspektusból „bajos” nekik az intimitás. Vannak, akik vágynak rá, mert keveset kapják, vannak viszont olyanok, akik az adással „bajlódnak”.

De mit is jelent az intimitás?

Ha magyarul kellene körbeírnunk a fogalmat, a következőképpen tudnánk megtenni: Az intimitás egyfajta bizalmasság, bensőségesség és meghittség, mely megmutatkozhat az érzéseken, a szavainkon és a cselekedeteinken keresztül.

Ha egy kicsit mélyebben megvizsgáljuk a fogalmat, a következőket kapjuk:

Az intimitás a latin „intima” szóból származik, jelentése: legbelső.

Egyes kutatások szerint az intimitás a latin „intimatus” szóból ered, aminek jelentése: valamit tudottá tenni más számára. Ezek alapján az intimitás nem érzelmi közelséget jelentett, hanem egy őszinte szándékot fejezett ki egy információ megosztására.

Ha ebből indulunk ki, akkor véleményem szerint az intimitás nem más, mint…

…egy nagyon közeli hozzátartozó személynek szeretnénk őszintén a tudtára hozni legbelső érzéseinket, hogy szeretjük és bízhat bennünk, azonban tesszük ezt, bensőséges és meghitt körülmények között, gyengéd eszközök pl. ölelés, érintés, csók, szemekben elmélyedés segítségével.

Az intimitás hiányának lehetséges okai

Mégis miért szenved annyi ember, annyi nő és annyi férfi ebből hiányt? Miért nem tud az ember intim lenni vagy akár az intimitást befogadni?

Mindennek, így ennek is megvan az oka –amit általában egy pszichológiai tanácsadáson meg is találunk – azonban az ok feltárása kevés ahhoz, hogy az intimitás visszaálljon a kapcsolatainkba.

De íme, néhány lehetséges ok:

sokat veszekedtek
minta hiánya és hozott gyermekkori fel nem dolgozott sérelmek (szüleink nem voltak velünk és egymással intimek)
csalódások, fájdalmak egy korábbi kapcsolatban és ezáltal védelmi falak kialakítása
már valójában nem szeretjük az illetőt, akivel együtt élünk
nem szeretjük eléggé önmagunkat
értékrendszer felborulása pl. fontosabbnak tartjuk a munkát a családnál, a pénz hajszolása
félelmek

Intimitás a gyakorlatban

A megoldás az, hogy elkezdjünk végre adni, és kinyissuk a szívünket a befogadásra!

Tegyük mindezt először is Önmagunk irányába. Aki nem szereti önmagát, önmagához nem tud intimen viszonyulni, az ne is várja el, hogy képes legyen a másik felé az intimitást áramoltatni és befogadni. Ennek fejlesztésére párkapcsolati kártyát is használhattok.

Az intimitás a szívünkből áramlik, és a szívünknek szól! De ha a szívünk elfátyolosodott, akkor tegyünk érte, hogy újra ragyogjon! Legyünk tudatosan intimek, aminek segítségével előhozhatjuk az ősi, mély valódi intimitást, mely a zsigereinkben van. A Párkapcsolatban a Nő workshopon éppen ezt gyakoroltuk. Az intimitás nem csak az érintést, az ölelést és a csókokat vagy puszikat jelenti! Több annál! Szeretet! Szeretet nélkül pedig nem lehet élni! Bármely családtagod megérdemli, hogy szeresd! Te is megérdemled, hogy szeressenek!

Egy kis infó, hogyan tudsz valakivel intimebb viszonyban lenni:

öleld meg néha csak úgy
ha elsétálsz mellette, simítsd meg
mosolyogj rá, ha összeér a tekintetetek
dicsérd meg, ismerd el, biztasd és higgy benne
használj gyengéd szavakat
figyelj rá, ha hozzád beszél
kérdezd meg nap, mint nap, hogy érzi magát
lepd meg néha, érezze, hogy törődsz vele

Mindig van ok a szeretetre, mindig van ok az intimitásra, hiszen ez maga az ÉLET!

Fotók: marimoon / Foter / CC BY-NC-SAFey Ilyas / Foter / CC BY-SA