Mindenhonnan azt halljuk, hogy mennyire nehéz helyzet előtt állunk, mennyire nehéz lesz majd boldogulni és tulajdonképpen érezzük a mindenkiből áradó bizonytalanságot, hiszen senki sem tudja mire készüljön.

A felgyorsult világunkban egyébként is jellemző, hogy ritkán van jelen az elménk. Állandóan csapongunk, vagy a múlton rágódunk, vagy a jövőtől félünk. Ilyenkor, amikor ennyi inger ér minket, ráadásul napról-napra gyökeres változások állnak be az életünkben, elménk még jobban le van terhelve. Gondolataink csapongnak, túlagyaljuk a helyzetet, lehetséges forgatókönyveket vetítünk előre, amellyel még jobban megrémítjük saját magunkat, elkezdünk szorongani és még jobban félni.

Van azonba pár apró trükk, amivel a körülményektől függetlenül segítheted a mentális jólléted. Ezeknek a kulcsa a tudatosság, az, hogy megtanuljunk a mostban, a jelenben lenni.

Ha a tudatosságunkon dolgozunk:

  • nő a stresszel szembeni ellenálló képességünk
  • csökkenni fog a bennünk lévő félelem
  • javul a koncentrációnk
  • jobb lesz a problémamegoldó képességünk
  • a szorongás oldása könnyebben megy

Hogyan tudsz ezen dolgozni?

1. Fontos, hogy tudatában legyél az érzelmeiddel

Nem érdemes elnyomni magadban őket, próbáld meg elfogadni, hogy az élet negatív és pozitív történésekkel jár együtt, azonban Te döntöd el, hogyan reagálsz rájuk

2. Érdemes észrevenni a jelen szépségeit

Előfordult már, hogy azon kaptad magad, hogy épp egyik helyről rohantál a másik, e-mailekre válaszolgattál, de igazából fogalmad sem volt, hogy mi vett körül? Mikor csodálkoztál el, egy szép virágon vagy mikor próbáltad megtalálni a szépséget abban, ami körülvesz? Csak elmegy mellettünk az élet és észre sem vesszük, annyira bele vagyunk felejtkezve a gondjainkba. Érdemes megélned a pillanatokat, értékelni, ami körülvesz, megtalálni a szépet mindenben.

3. Egyszerre csak egy dolgot

Nem ritka, hogy vezetünk, de közben egy megbeszélést bonyolítunk, de már azon agyalunk, hogy rohanni kellene a gyerekért az óvodába.

Ha nem is minden esetben lehetséges, de amikor tudod, érdemes megpróbálnod csökkenteni a multitaskinget. Ha állandóan egyszerre több dolggal vagyunk elfoglalva, túlterheljük vele az elménk és igazából egyikben sem tudunk igazán jelen lenni.

4. Ha elhatalmasodna rajtad a félelem

Ezt is szintén a tudatossággal tudod kezelni. Ha úgy érzed kezd elhatalmasodni rajtad a szorongás, próbálj meg elvonatkoztatni a fejedben történő dolgoktól és próbálj a környezetedre összpontosítani. Például jó gyakorlat, ha megnevezel magadban 5 tárgyat, ami körülötted van. Szintén kiszakadhatsz a gondolataidból, ha megpróbálod beazonosítani milyen hangok vesznek körül, ami eddig csak háttérzaj volt. Ha pedig eddig eljutottál, azt is meg tudod csinálni, hogy megfigyeled a légzésed és pár percig ezzel foglalkozol. Ha kezdenének a gondolatok visszalopakodni az elmédbe, nyugodtan hagyd őket tovább suhanni.

Apróságoknak tűnnek, mégis a beszűkült, félelemre összpontosító gondolatoktól annyira eltérőek, hogy kirángatnak minket a szorongásunkból és nem hagyják, hogy felboruljon a lelki egyensúlyunk. Ahányszor tehát úgy érzed kezdenek elborítani a negatív gondolatok, érdemes lenne lassítanod egy kicsit, sőt azt is meg tudod csinálni, hogy lecsökkented az elméd leterhelését és tudatosan a jelenre koncentrálsz.

Viszont, ha úgy érzed, hogy a problémád ennél összetettebb, esetleg nem tudod kezelni az indulataid, figyelmedbe ajánlom a Dühroham és indulatkezelés online kurzusom, ahol segítek megérteni miért hatalmasodnak el rajtad az indulataid.