Mindenki találkozik élete folyamán krízisekkel, amelyekkel különbözőképpen birkózunk meg.
Napjainkban az a jellemző, hogy nemcsak az egyén szintjén, de kollektíven, közösségi – sőt világszinten is kríziseket élünk meg. A COVID-19 járvány egészségügyi kríziséből még mindig próbálunk talpra állni, azonban egy újabb krízissel kell szembenéznünk. Amelyet nem csak a járvány, de a kialakult háborús helyzet is csak fokoz: a gazdasági világválság hatására egyre több problémával kell megküzdenünk.
Mindannyian egy csónakban evezünk
Ezekben az időszakokban hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy most nekünk a legrosszabb, másnak biztos könnyebb, a mi problémáinkat nem értheti meg más, csak minket ver ezzel a sors. Azonban ilyenkor érdemes ebből a beszűkült látásmódból egy kicsit hátrébb lépni. Egy pillantást vetni másokra is, így felismerhetjük, hogy nagyon sokan, ha nem mindannyian egy csónakban evezünk. Ilyen kollektív krízisek esetén kollektív megoldások szükségesek, amely kollektív fejlődéshez fognak vezetni.
Ár-bér spirál
Egy érdekes jelenség vette kezdetét, amelyet ár-bér spirálnak nevezünk, a jelenlegi helyzetben több tényező együttállása miatt fokozottabban érezhető és elég nehéz kitörni belőle. Ilyenkor az egekben lévő árak és a növekedő bérek egymást húzzák. Egy véget nem érő folyamatként is el lehet képzelni: az árak megemelkednek, ami miatt a dolgozók fizetésemelést kérnek. Igen ám, viszont a cégek is kénytelenek árat emelni, ha eleget szeretnének tenni a növekvő bérigénynek, ami ismét azzal jár, hogy megemelkednek a termékek árai és a folyamat kezdődik elölről.
Szinte már mindenki tudomást szerzett róla, hogy a forint értéke drasztikusan romlik, és ez nem csak azokat érinti, akik kénytelenek eurót váltani. Bárki, aki olyan terméket vásárol, amit szállítottak, vagy akár csak egy eleme/összetevője is külföldről származik, esetleg maga a termék is ott készült, biztosan meg fogja érezni az inflációt. Így haladhatunk afelé, hogy a fagylalt vagy a könyvek is lassan luxuscikké válnak.
A válság mentálisan is megterhelő
A gazdasági válság nemcsak pénzügyileg, de mentálisan is megterhel minket. A létbizonytalanság, munkanélküliség, pánikrohamok, depresszió, öngyilkossággal kapcsolatos gondolatok csak egy pár példa, ami a válság hatására kialakulhat bennünk.
Hogyan tudjuk mentális egészségünket megóvni?
- értelmes, motiváló célok kitűzése
- önbizalom növelés
- mentális egészség növelése
- a válság felfogása, mint fejlődési lehetőség
- személyes növekedésre való törekvés
- nyitottság a tanulásra, új attitűdök elsajátítására
- csoporthoz tartozás, egymás segítése, közös fejlődés
- támogató környezet, család, barátok vagy egy személy, akiben megbízunk és meghallgat minket
Azonban azzal sincs semmi baj, ha úgy érzed, a helyzet jelenleg meghaladja az erődet, ilyenkor érdemes a támogató környezethez, közösséghez vagy szakemberhez fordulni. Személyes konzultációra a Kapcsolat menüpontban található telefonszámon tudsz bejelentkezni. Illetve a hírlevél feliratkozás is hasznos lehet, amelyet a Kezdőoldalon tudsz megtenni, hiszen mindig igyekszem tanácsokat, tippeket vagy pusztán a gondolataim megosztani a feliratkozóimmal az aktuális eseményekkel kapcsolatban. Ráadásul, a programok, előadások időpontjait is ezen a felületen osztom meg elsőként.