Akár a felnőttek, a gyerekek is lehetnek szuperérzékenyek. Ez a fogalom sajnos még nincs annyira köztudatban, mint mondjuk a pánikbetegség. A tapasztalataim is ezt támasztják alá, így nem meglepő, hogy még egy felnőttnek is nehéz felismerni, hogy esetleg rendelkezik-e ezzel a jellemvonással.
A szuperérzékenységről szóló első cikkemben bővebben kifejtem mit is takar ez a különleges idegrendszer-típus, ugyanis ezzel a jellemzővel megáldott emberek, – így a gyerekek is -, másfajta idegrendszerrel születnek. Ezért roppant fontos idejében kideríteni, hogy gyermekünk rendelkezik-e ezzel a jellemvonással, mivel ha élete folyamán olyan dolgokat várunk el tőle, amelyeket szuperérzékenységéből fakadóan számára nehéz kivitelezni, akaratunkon kívül akár traumatizálhatjuk is. A szuperérzékeny gyerek témával az egyik elérhető hanganyagomban is találkozhatsz.
Ha nem ismerik fel gyermekeknél a szuperérzékenységet, és nem annak megfelelően viszonyulnak hozzájuk, az könnyen problémákat okozhat. Elkezdhetik magukban elnyomni ezt a jellemvonást, hiszen azt gondolják, hogy valami nem stimmel velük, nem így kellene viselkedniük, de képtelenek rajta változtatni, ettől frusztráltak lesznek, elkezdhetnek szorongani, önbizalomhiány alakulhat ki stb. Azonban az ellenkezője is megtörténhet, túl dominánssá válhatnak, elkezdhetnek lázadni az elnyomás ellen és az ellen, hogy a környezetük nem tudja őket elfogadni olyannak, amilyenek.
Mit tegyél, ha gyermekedről kiderül, hogy szuperérzékeny?
Először is semmi okod az aggodalomra. Nem beteg, pusztán másfajta idegrendszerrel áldotta meg a sors, amellyel nincs semmi probléma.
Nem kell nagy dolgokra gondolnod, már az is elég, ha pár dologra odafigyelsz. Fontos, hogy a szuperérzékenység mellett, figyelembe kell venni a gyermek személyiségét is, és ezek együttesének segítségével szeretni. Direkt nem a nevelni szót használtam, hiszen nem a nevelés, amire a legnagyobb szükséged lesz, hanem a szeretet. Az igényeit figyelembe véve fontos, hogy egy támogató, biztonságos környezetben érezze magát, ahol úgy nő fel, hogy önmaga lehet, nem kell elnyomnia a jellemét, és megtanulja azokat az apróságokat, amelyekkel áldás lesz számára a szuperérzékenysége, nem pedig átok.
Hogyan tudsz segíteni?
- figyelj az ingerek mennyiségére
- segíts az ingerek feldolgozásában
- igyekezz nem terhelni plusz ingerekkel
- próbálj meg kevesebb idegrendszer-stimuláló dolgot (pl. cukor, koffein) adni számára
- kerüljétek a váratlan helyzeteket
Ingerek
A szuperérzékeny emberek, így a gyerekek is nagyon hamar eltelítődnek ingerekkel, ami megterheli az idegrendszerüket. A legtöbbet azzal segíthetsz gyermekednek, ha figyelsz rá, hogy mennyi inger éri egy nap, feleslegesen nem terheled még plusz ingerekkel, illetve segíthetsz neki feldolgozni az aznap ért hatásokat.
Kiváló példa erre, ha mondjuk, egyik nap úgy érzed, hogy sűrű napotok volt, sok behatás érhette a gyermeked, másnap már érdemes olyan időtöltéseket szervezned, amelyek sokkal nyugodtabbak, pihentetőek ezáltal az idegrendszere is megkapja a lehetőséget, hogy lenyugodjon és a saját tempójában dolgozza fel az őt ért hatásokat.
Ha már óvodás vagy iskolás, érdemes pihenni hagynod, amikor hazaér, hiszen rengeteg inger érte őt egész nap és szüksége van rá, hogy kipihenje.
Idegrendszer stimuláló dolgok
Talán nem is gondolsz rá, de a csokiban és a kakaóban is vannak idegrendszert stimuláló alkotóelemek (pl. sok cukor), így gyerkőcödnek érdemes mértékkel fogyasztania belőle, hiszen rájuk jobban hatnak a stimuláló dolgok, mint nem érzékeny társaikra.
Váratlan helyzetek
Ahogy csak tudod, kerüljétek el, hogy váratlan helyzetbe kerüljön. Próbáld meg az esemény előtt elmesélni, hogy mi fog történni, mire számíthat, azonban ezzel is érdemes vigyáznod, mert, ha túl hamar avatod be, könnyen elkezdhet szorongani és akár napokig képes stresszelni magát a rá váró ismeretlentől.
Plusz ingerek
Az érzékeny gyerekek nagyon könnyen át tudják venni mások hangulatát vagy problémáit, így érdemes vigyáznod, hogyan avatod be őt a saját vagy a család élethelyzetébe, problémájába. Az lenne a szerencsés, ha az ő szintjének megfelelően tudnátok beszélni a problémáról.
Illetve jó ötlet lenne szétnézned a játékai között is, mivel különösen érzékenyek a túlzottan színes vagy hangos játékokra, amelyek feleslegesen terhelik az idegrendszerüket. Ezzel kapcsolatban azt tudom javasolni, hogy cseréld le őket ingerszegényebb, kevésbé színesebbekre.
Végezetül pedig fontos kiemelnem, hogy a szuperérzékenységet sosem lehet kibúvóként használni, ez a gyermekeknél is igaz. A gyermekedet se szokasd rá, hogy kifogásként használja, mivel ez nem jelent kibúvót a dolgok alól, pusztán más módon kell megközelítenie egy problémát és a saját módján megoldania.
Ha szeretnél még többet megtudni a témáról, ezáltal jobban megérteni és több segítséget nyújtani gyermekednek, figyelmedbe ajánlom a Szuperérzékeny gyerekek c. online előadásom, amelyben részletesen kifejtem szakmai tudásom a témában.