Prof. Dr. Bruce Lipton sejtbiológus, az epigenetika és az új biológia atyja felfedezte, hogy az az elképzelés, miszerint a genetikánk irányítja a biológiát téves. Egész életét a sejtek és azok viselkedésének szentelte, amelyből megszületett az epigenetika.

Na de mi az az epigenetika?

A szó görög eredetű, „genetikán túli”-t jelent. Ez az új tudomány az örökítő anyag működését befolyásoló környezeti tényezőket vizsgálja. Egyszerűsítve ez azt jelenti, hogy a génjeink által hordozott információ nincs kőbe vésve, a környezeti hatások nagyban befolyásolják.

A mai orvostudomány álláspontja szerint a gének irányítanak minket, azonban ez nem jó elgondolás. Prof. Dr. Bruce Lipton a mai orvoslást az autószereléshez hasonlítja. Az orvosok úgy kezelik a testünket, mintha autót szerelnének: ha valami elromlik kicserélik, transzplantálnak, szintetikus ízületeket helyeznek be stb. Azonban ha ezzel nem érik el a kívánt eredményt, akkor a gépet, azaz a testünket kezdik el hibáztatni. Viszont egy nagyon fontos tényezőt kifelejtenek: a sofőrt. Ha józan ésszel belegondolunk, ha olyannak adjuk az autónkat, aki nem tud vezetni, nyilvánvalóan semmi jó nem származik majd belőle.

Ezt a gondolatsort a testünkre is levetíthetjük. Ha nem megfelelően használjuk, nem ügyelünk az életmódunkra, akkor az egészségünkre sem vigyázunk. A kulcs: megfelelő gondolkodás, helyes táplálkozás és testmozgás. Ha szükséges online pszichológus segítségét is igénybe vehetjük.

Dr. Ornish szív- és érrendszeri betegek számára meghatározó életmódbeli változásokat vezetett be, például stressz-csökkentő technikákat sajátítottak el, továbbá jobb étrendet írt elő számukra és a hatás megdöbbentő volt. Képessé váltak gyógyszerek nélkül élni az életüket, a szív- és érrendszeri problémáik megoldódtak.

Az epigenetika megdöbbentő erejét egy kísérlet bizonyítja a legjobban. Prof. Dr. Lipton egy őssejtet tenyésztőedénybe helyezett. A sejt tíz óránként osztódott, két hét múlva pedig már több ezer, genetikailag azonos sejt volt az edényben. Ezután 3 különböző edénybe csoportosította őket és mindegyiknél eltérően módosította a táptalajt, azaz a környezetet. Majd megdöbbenve tapasztalta, hogy az egyik edényben a sejtek csontsejtekké, a másikban izomsejtekké, az utolsóban pedig zsírsejtekké váltak, a környezet módosításának megfelelően.

Ez minden kétséget kizáróan azt bizonyítja, hogy hiába rendelkeztek ugyanazokkal a génekkel, a környezet határozta meg, hogy mivé válnak. Ránk nézve tehát, ha egészségtelen környezetben élünk, nem kellene meglepődnünk, hogy mi is azzá válunk.

A testünkre is úgy tekinthetünk, mint egy nagy, bőrrel borított Petri-csészére. Esetünkben a vér a táptalaj és a környezet a vér kémiai összetételére van hatással. A vér kémiáját az agyunk befolyásolja, így az agy felfogása alapján módosul a vér összetétele is. Például, ha agyunk szeretetet érzékel, akkor oxitocint (anyagcsere szabályzó – és növekedési hormon) szabadít fel. Ezzel szemben, ha valaki fél, az agya egyből stressz hormonokat (kortizol, hisztamin, noradrenalin) szabadít fel, amelynek pont ellentétes hatása van, tehát gátolják az immunrendszert és a növekedési folyamatokat. Egy mondatban összefoglalva a gondolataid tehát elsöprő mértékben képesek befolyásolni sejtjeid működését.

Így akár olyan félelmetes betegségekben is, mint a rák, az elménknek kimagasló szerepe van, akár a kialakulását tekintve, akár a gyógyulásban.

Az életünk 95%-át a tudatalattink irányítja, így azok a hiedelmek vagy berögzött programok fogják eldönteni a sorsunkat, amelyeket életünk folyamán, főleg az első 7 évben megszereztünk. Az első 7 évben vagyunk a legfogékonyabbak, nem véletlen, hogy a történelemben is ebben az életkorban vitték el a gyermekeket, hogy megfelelően kiképezzék. Ha ebben az időszakban rossz programokat telepítünk az agyunkba (szülőktől, tanároktól, környezetből) ez alapján fogjuk leélni az életünket. A sajnálatos hír pedig, hogy a megszerzett programok 70%-a romboló hatású. Ezek a bevésődött programok pedig az egészségünket is rossz irányba befolyásolják.

A betegségeink csupán 1%-a köszönhető a géneknek, az összes többi az életmódunkhoz és felfogásunkhoz kötődik.

A tudósok érdekes megfigyelést jegyeztek le egy családban, ahol visszatérő minta egy bizonyos típusú rák. Örökbe fogadtak egy gyermeket és nála is jelentkezett ugyanaz a ráktípus, mint a család vér szerinti érintettjein.
Hogyan lehetséges ez?
A környezet miatt. Ez a program vésődött bele a tudatalattijába, ami meghatározta az egészségét is.

Mi a megoldás?
  • A legelső lépés, hogy ismerjük el a tudatalattink létezését, illetve, hogy milyen nagy hatással van az életünkre
  • Ha betegséggel szembesülünk, gondoljunk rá, hogy nagy valószínűséggel a tudatalattinkban létrejött program miatt alakult ki
  • Ezután érdemes megszabadulni a bűntudattól és az önvádtól
  • Majd fontos, hogy átírjuk a tudatalattinkba beépült programokat: ebben családállítás vagy pszichológiai tanácsadás keretein belül tudok neked segíteni

Az epigenetika magában hordozza a jövő új ígéretét. Elképzelhetetlen erőt és képességeket szabadíthatunk fel általa. Nem győzöm hangsúlyozni mennyire fontos a tudatosság, hiszen ha sikerül kiütnünk azokat a hibás programokat, amelyek tudtunk nélkül épültek be a tudatalattinkba, nem csak egészségesebb, de boldogabb életet is élhetünk.